A lézerfény általános tulajdonságai
- A természetes vagy inkoherens (egymással kapcsolatban nem álló) fény rendezetlenül haladó elektromágneses hullámok összessége.
- A lézerfényt három egyedi tulajdonsága különbözteti meg a természetes fénytől.
- A lézerfény egy irányban halad.
- A természetes fény hullámai szétterjednek és intenzitásuk hamar csökken. Ez a tulajdonság lehetővé teszi, hogy a lézerfényt rendkívül alacsony teljesítmény veszteséggel lehessen továbbítani a természetes fényhez képest.
- A lézerfény monokromatikus: egyetlen szín, vagy szűk színtartományba tartozó fények alkotják.
- A természetes fény hullámhossz- és színtartománya ennél jóval szélesebb. Ennek a tulajdonságának köszönhetően a lézerfény nagyon jellegzetes hatást fejt ki a szövetekre. Ez teszi lehetővé, hogy a lézerfényt rendkívül precízen, ellenőrzött körülmények között lehessen közvetíteni.
Az orvosi lézer fő összetevői
Az orvosi alkalmazásokban gyakran használt lézerkristályok az Nd:YAG (neodímium-adalékolt ittrium-alumínium-gránát) és Er:YAG (erbium-adalékolt ittrium-alumínium-gránát) kristályok alkotják. A lézerfény egy lézernyaláb közvetítő rendszeren, csuklós karon vagy optikai szálon halad keresztül, onnan pedig egy kezelőfejen áthaladva éri el a célszövetet.
A lézerfény generáláshoz megbízható, nagy teljesítményű áramellátás szükséges, a lézer paramétereit a kezelőorvos vezérli egy interfészen keresztül.
A lézer és a szövet kölcsönhatása
A lézeres kezelést a lézernyaláb paraméterei, a célzott felület nagysága, a fény besugárzási mintázata és a szöveten történő áthaladási sebessége együttesen határozzák meg. A lézernyaláb hullámhossza és energiasűrűsége határozzák meg a szövetre kifejtett hatását. A lézerfényt a szövet elnyeli, továbbítja, visszaveri és szétszórja. Az abszorpció(elnyelődés) a szövet és a sugárnyaláb, fototermikus kölcsönhatását eredményezheti.
Általánosan:
- Több energia nagyobb hatást eredményez. A lézernyaláb energiája és teljesítménye közvetlenül vezérelhető. A nyaláb szövet feletti áthaladási sebessége szintén befolyásolja a szövet által elnyelt energia mennyiségét. A terület feletti lassabb áthaladási sebesség nagyobb energia besugárzást eredményez.
- Esetenként a fény mintázata is fontos. A mintázat manuálisan vagy egy automata szkenner által határozható meg.
- A fényt elnyelni képes vegyianyagokat kromóforoknak nevezzük. Az esztétikai lézerterápiában használt legfontosabb kromóforok a víz (amely 2940 nm hullámhosszon abszorbeál), a melanin, oxihemoglobin és deoxihemoglobin (amelyek 1064 nm hullámhosszon abszorbeálnak).
A Fotona változó négyzet impulzus (VSP) technológiája – mint szabadalmaztatott saját fejlesztésű egyedi lézeres megoldás – változó impulzusszélességű négyzetes impulzusokat bocsát ki. Számos szövethatás csak bizonyos hőmérsékleti határértékek felett következik be. A bőr e határértékek alá való felmelegítése nem kívánt hatásokat vagy károsodást okozhat. A VSP-technológiával a lézer egy teljes impulzus-időtartamon e határértékek feletti stabilan megtartott hőmérsékletet indukál.
A VSP-technológia gyakorlatilag megszünteti a lézerimpulzusok növekedési és elhalási szakaszát, és így a teljes lézerimpulzusban stabil lézerenergia-kibocsátást eredményez.