Szemölcsök és HPV – a bőrgyógyász válaszol
„A statisztikák azt mutatják, hogy az emberek 80%-a megfertőződik élete során HPV-vel, tehát gyakori fertőzésről van szó, melyet az egészséges immunrendszer gyakran még azelőtt legyőz, hogy egyáltalán tünetet okozna.”
Szemölcsök, HPV, bőrrák
Ártatlan és veszélyes szemölcsök, vírusos szemölcsök, HPV – melyik lehet veszélyes, hogyan terjed, hogyan vizsgáljuk vagy vizsgáltassuk, mikor érdemes orvoshoz fordulnunk? Többek között ezekre is válaszolt a Lánchíd Rádió műsorában dr. Tamási Béla bőrgyógyász és nemigyógyász szakorvos.
Általában azok az elváltozások a legártatlanabbak, amelyeket akár gyermekkorunk óta magunkon viselünk, ezekről a legkevésbé valószínű, hogy HPV (humán papillomavírus) okozta szemölcsök, de ugyancsak nem a HPV okozza az ún. öregségi szemölcsöket. Gyanú esetén mindig szakember tudja eldönteni, hogy mennyire hordoz veszélyt egy-egy elváltozás.
Számos módja van annak, hogy hogyan fertőződhetünk meg HPV-vel, a vírusnak sok (jelen ismereteink szerint 170) törzse van. Köztük a legtöbb veszélytelen, némelyik pedig rákot okoz, nemi úton terjedve a méhnyakrák, végbélrák vagy ritkán péniszrák okozója, de ugyanígy okozhat bőrrákot is. A HPV fertőzést követően akár 6-12 hónap is eltelhet, míg a vírusos szemölcsök kialakulnak, ugyanakkor nem ritka, hogy a páciensek saját magukat fertőzik tovább – magyarázta dr. Tamási Béla.
A szakorvos az önvizsgálat fontosságára is felhívta a figyelmet: „mint ahogy biztatnak önvizsgálatra a nők esetében a mellrákot megelőzendő vagy a férfiakat a hererákot megelőzendő, igenis ismerni kell a bőrünket is, és észre kell vennünk, ha valamelyik anyajegyünk megváltozik, vagy az ép bőrön jelentkezik egy gyanús folt.” Ezen felül megelőző jelleggel, szűrővizsgálat keretében évente érdemes megvizsgáltatnunk a bőrünket bőrgyógyásszal.
Anyajegyek
A páciensek zöme a kiálló, kidudorodó anyajegyekkel keresi fel az orvost, miközben általában ezekkel sokkal kevesebb gond szokott lenni, inkább azok szoktak rosszindulatúak lenni, amelyek a bőr szintjén vannak, és ezért a páciensek kevésbé is foglalkoznak velük. Tévhit, hogy ha egy kiálló anyajegy megsérül, az daganatosan átalakul, ez nincs így, egy anyajegynek nagyos sokszor kell irritálódnia ahhoz, hogy egyáltalán daganat lehessen belőle – mondta műsorban dr. Tamási. Arra is kitért, hogy milyen esetekben érdemes eltávolíttatni az anyajegyeket és mivel jár az anyajegy eltávolítás.
Egyre több folt a bőrön
Idővel, a kor előrehaladtával jellemző, hogy egyre több anyajegyünk, foltunk lesz, nem kell ettől megijedni – magyarázta dr. Tamási Béla. Genetikailag meghatározott, hogy 50-60 éves korunkig folyamatosan jöhetnek rajtunk új anyajegyek, ezekhez társulnak az ún. öregségi foltok. „Sajnos ahogy öregszünk, a bőrünk is öregszik, és sajnos egyre több kis bigyó nő rajta, de minél több ilyen képlete van valakinek, annál inkább fontos kontroll alatt tartani ezeket, és figyelni, hogy nehogy baj történjen”. Használjuk önvizsgálat esetén a rút kiskacsa szabályt – tanácsolja a bőrgyógyász, aki az interjúban el is magyarázza azt: