Hegek: lőjük simára
A hegek általában kicsi, kerek behúzódások, melyek mélyebben helyezkednek el, mint a környező bőr felszíne. Rendszerint akkor keletkeznek, amikor a gyógyulási folyamat megakad és az új kötőszöveti rostok képződése elégtelen; például akne vagy bárányhimlő után.
A heg kiemelkedik a bőrből, amennyiben a bazális réteg megsérül, a papilláris rétegben a helyén kötőszöveti rostok elemei láthatóak. A fölötte keletkező új hám vékonyabb, a bazális rétegben a pigment is sérül. Területén bőrmirigyek, szőrtüszők, szőrszálak nincsenek.
Minden szövetsérülés hegképződéssel gyógyul, de a hegek megjelenési formája és viselkedése különböző. Ideális a vékony, halvány, puha, kevéssé látható, ún. biológiai heg. Ettől eltérő, zavaró, vaskos, behúzó, deformitást okozó hegek alakulhatnak ki, ha a sebgyógyulás feltételei nem ideálisak.
HEGTÍPUSOK
Hipertrófiás hegek
A hipertrófiás hegek gyakrabban fordulnak elő fiataloknál, égési sérüléseket szenvedetteknél és sötétebb bőrszínűeknél. Általában vörösek, vastagok, kiemelkednek a bőr felszínéből, viszketnek vagy fájdalmasak lehetnek, de az eredeti seb területén nem terjednek túl. A hipertrófiás hegek kialakulása általában a sérülés után néhány héten belül kezdődik és beavatkozás nélkül javul, habár ez a folyamat egy évet, vagy még hosszabb időt is igénybe vehet.
Keloid hegek
Keloidok bármilyen életkorban előfordulhatnak, de gyakrabban keletkeznek fiatal és sötétbőrű betegekben. Vastag, kerek, szabálytalan hegszövet-csomók, amelyek az eredeti seb határait nem tartják tiszteletben. Színük gyakran vörös vagy sötétebb, mint a környező bőr színe.
A keloidok általában a sérülés után több hónappal fejlődnek ki. Terhesség idején rosszabbodhatnak.
Atrófiás hegek
Az atrófiás hegek általában kicsi, kerek behúzódások, melyek a környező bőr felszínéhez képest mélyebben helyezkednek el. Rendszerint akkor keletkeznek, amikor a gyógyulási folyamat megakad és az új kötőszöveti rostok képződése elégtelen; például akne vagy bárányhimlő után.
Mit tehetünk ellene?
Az esztétikailag vagy funkcionálisan zavaró hegek átalakítása egyaránt történhet műtéti eljárással vagy non-invazív lézerkezeléssel.
Lézeres hegkezelés során frakcionált bőrrekonstrukciót végzünk. A kezelés célja, hogy a környező egészséges szöveti régiókat is kezeljük, nemcsak a sérült bőrszakaszt. Az egészséges bőrszakasz segít a sérült területnek „újra éledni” a fokozott kollagén és elasztin termelődés miatt, amit az orvosi lézer a legmélyebb szöveti szakaszon indít el.
A hegek lézeres eltávolítása precíz és kíméletes bőrmegújító eljárás, amelynek során az Er:YAG lézersugár a bőr legfelső mikro-rétegeiben abszorbeálódik, ennek következményeképpen pedig a heges bőrfelület elpárolog, illetve fokozódik a kollagéntermelődés. A legjobb klinikai eredményeket két komplementer, közeli infravörös hullámhossz-tartományú lézersugár (Er:YAG és Nd:YAG – TwinLight kezelés) együttes alkalmazásával érhetjük el.
“A legkorszerűbb és egyben legeredményesebb módszer hegek kezelésére.”
Lézeres hegkezelés területei:
- császármetszés utáni hegkorrekció
- különböző sebészeti beavatkozásból keletkező hegek
- akne hegek arcon
- bőrkinövések eltávolítása után keletkezett hegek
- rekonstrukciós hegkezelések (pl: ajakhasadék)