Érsebészeti betegségek kezelése — Nd:YAG endovénás lézerterápia
Az verőér betegségek tünetei attól függőek, hogy mely verőéren alakul ki tágulat, szűkület vagy az elzáródás. Tünetmentesen növekedhetnek a hasban vagy mellkasban a főverőéren kialakult tágulatok, amelyeknek a veszélye abban rejlik, hogy kiszakadásuk életveszélyes állapotot hoz létre. Ezért ha a hasban korábban nem észlelt jelentős lüktetést észlel, érsebészeti vizsgálat indokolt.
A nyaki verőér szűkülete is sokáig tünetmentes maradhat, ám az első tünet az egyik oldali testfél bénulása lehet. Ezt, az egyik legveszélyesebb érbetegséget gyakran a szakértő fül, egyszerű fonendoszkóppal való meghallgatással is kiszűri. Korán panaszt okoz azonban az alsó végtagi érszűkület. A nehezített járás, a járás közben jelentkező lábikra fájdalom, ami néhány perces pihenés után megszűnik, gyakran kezdődő érszűkületre utal. A betegek jelentős része ezeket a tüneteket sokszor reumatikus eredetűnek véli, pedig érsebészeti beavatkozást igényelnek.
Visszeresség
A visszeresség népbetegség, Magyarországon a lakosság legalább 40%-a szenved visszérbetegségben, de vannak olyan statisztikák, melyek szerint a lakosság több mint 70 %-át érinti. Kialakulásában döntően genetikai okok játszanak szerepet. A másodlagos visszér formák, leggyakrabban mélyvénás trombózisok ritkábbak.
Az örökletes okok mellett bizonyos hajlamosító tényezők gyorsíthatják, és súlyosbíthatják a betegség kialakulását. Ezek közül legjelentősebbek a mozgásszegény életmód, adott foglalkozások (tartós állás, ülést igénylő munkák) és az elhízás, tehát a civilizációs ártalmak. A betegség kezelése annak súlyosságától és a megjelenési formájától függ.
Az enyhébb formák (mellékági, vagy az un. seprűvénák) döntően esztétikai problémák, kezelésükre általában elégséges a testsúly csökkentése, sportolás, úszás, illetve egyszerű lézeres terápiával is kezelhetők. A tágult mellékágak, seprűvénák, ill. ún. retikularis varixok sclerotiáló kezeléssel (injekció, lézer) eltüntetők.
A betegség tünetei (fájdalom, gyulladás) kenőcsökkel, gyógyszerekkel csökkenthetők, de természetesen a visszértágulatokat nem mulasztják el. Előrehaladottabb esetben csak a műtét hoz megoldást, az operáció esztétikai javulást is eredményez. A régebben alkalmazott hosszú metszéseket, több hetes lábadozást, gyakori kiújulást napjainkban korszerű műtéti technika váltotta fel.
Visszeresség a terhesség alatt
Terhesség alatt nagyobb eséllyel alakul ki visszeresség, a meglévő vénás tágulatok növekednek, panaszossá válnak. Emögött részben a hormonális változások, részben a megnövekedett testsúly, illetve a kismedencei nyomásfokozódás áll. Bár nem igazolt a vénás gyógyszerek magzatkárosító hatása, ennek ellenkezőjét sem tudjuk pontosan, így a gyógyszerszedés nem javasolt. Terhesség alatt a műtéti beavatkozás sem javasolt, a várandósság idején kialakult tágult vénák egy része ugyanis a szülés után visszahúzódik.