
A hüvelyben nincsenek mirigyek, a hüvelyben lévő nedveket a hüvely falán átszűrődő folyadék, a méhüregben és a méhnyakban termelődő váladék okozza. Ennek mértéke a ciklus során és egyénenként változó. Ha a hüvely nyálkahártyájának vérellátottsága jó, képes megfelelő hüvelyváladékot termelni, melyet első sorban hormonális hatás szabályoz. Nemi izgalom hatására a hüvelybemenethez közel elhelyezkedő Bartholin-mirigyek és Skene-mirigyek váladéka nedvessé, síkossá teszi a hüvelybemenetet. Az évek múlásával a hüvelyfal vékonyodik, vérellátottsága gyengül, így a váladéktermelődés is kisebb mértékű. Ugyanakkor a sorvadt hüvelyfal sérülékenyebb, öntisztító mechanizmusai is csorbát szenvednek, így fogékonyabb a bakteriális fertőzésekre, sérülésre, fájdalmas közösülés alakulhat ki.
A szexuális együttlét során fellépő hüvelyszárazság problémája elsősorban a hormon hiányos és változókorban lévő nőket érinti, ekkor ugyanis a szervezet ösztrogénszintje jelentősen csökken. Azonban fiatalabb nők is találkoznak az örömteli nemi életet megkeserítő kellemetlen tünettel, a hüvelyszárazsággal.
A hüvelyszárazság kezelésének első lépéseként az tisztázandó, kiválthatja-e a hüvelyszárazságot lelki tényező (stressz, trauma, szorongás stb.). Ezt követően a testi okokat kell felmérnünk. Hüvelyszárazságot ugyanis hormonváltozások, bizonyos gyógyszerek szedése, gombás, vírusos vagy bakteriális fertőzések is okozhatnak. Állhat a hátterében hüvelygyulladás, hólyaggyulladás vagy endometriózis, esetleg cukorbetegség is. Ha ezeket kizártuk, akkor tartós és hatékony megoldást jelent a legkorszerűbb lézeres kezelés, mely során a hüvelyfal kötőszövetének feszességét érjük el, a hámréteg újraképződése pedig serkenti mind a vérellátást, mind a hüvelyváladék termelést.
Lézeres terápia hüvelyszárazság ellen – kattintson a részletekért a RenovaLaseről